Site Loader

У 2018 році Укрспирт для виробництва біоетанолу замовив на тоді ще державний Хоростківський спиртзавод обладнання брагоректифікаційної установки (БРУ).

Її виготовили у вигляді моноколони на 10 тис. дал/доб. Це установка такого ж типу, що й наша, яку КБ «Циганков» розробили ще за два роки до цього та запустили на заводі у Гайсині.

Попри те, що обладнання купували і ставили за рахунок держави, установку на Хоросткові зібрали й обв’язали професійно. Один зі знаних в Україні технологів Георгій Вергелес вклав свої знання та натхнення, отже врешті зробили як для себе. Хлопці змонтували блок зневодження, а Саутком забезпечив автоматизацію.

І от з тих пір минуло 5 років. Хоростківській біоетанольний завод після приватизації змінив кілька власників, однак жодного разу так і не запустився. 

На конференції у Брюсселі в листопаді 2023 року я зустрічаю іншого відомого технолога-спиртовика Василя Брелада з компанії-власника Хоросткова. Він запитує в мене чи можемо ми допомогти загрузити адсорбери, налаштувати та запустити блок зневоднення на Хоросткові. Я кажу: «Звісно, а БРУ хто буде запускати?». 

Дуже ризикована історія, коли одні люди збирають завод, а інші пускають… Але ж, думаю, обладнання – наша розробка, зібрано грамотно, всі шанси є.

«Ну, – каже він: – ми самі спробуємо, але це ж ваша схема», – сміється.

Ще пів року пройшло поки отримали ліцензію на вироблення біоетанолу, поки засипали адсорбери, трохи доробили схему, налагодили бродилку. До речі – мелясну! В липні цього року кажуть: «Давай пускатись». Кажу: «Давайте!».

Ми дуже легко запустили завод. Якщо не враховувати декількох годин блекауту в той день, то від подачі бражки на БРУ до отримання продукту минуло 4…6 год. Люди на заводі не могли повірити, що спирт вже на складі. Звісно, вони були задоволені та розслаблені, звісно, і ми були задоволені. Дякую за професійність та теплу робочу обстановку на заводі директору Миколі Васильовичу та головному технологу Івану Степановичу.

В планах Хоростківського біоетанольного заводу перейти на крохмалевмісну сировину – кукурудзу. І ми обов’язково допоможемо їм налаштувати бродилку, щоб міцність бражки була 16…17% об. та вміст сухих в барді 15% і вище. VHG-технологія – будемо економити воду та пару.